Wymiana oleju silnikowego może wydawać się prostą i szybką czynnością i rzeczywiście w pracy każdego warsztatu samochodowego ta usługa jest jedną z podstawowych czynności, którą wykonuje się codziennie. Jak jednak odpowiednio wybrać olej do swojego samochodu, tak aby maksymalnie zabezpieczał pracę silnika i wielu części naszych czterech kółek? Dziś postaramy się wyjaśnić pokrótce ten dość szeroki temat i odpowiemy na pytanie czym się kierować podczas wyboru najlepszych rozwiązań w tym zakresie.
Co znajdę w tym artykule?
- Czym jest olej silnikowy?
- Jakie funkcje olej spełnia w naszym samochodzie?
- Jak wybrać olej silnikowy dla swojego samochodu?
- Gdzie wymienię olej samochodowy w Raciborzu?
- Czym właściwie jest olej silnikowy?
Co to właściwie jest olej silnikowy?
Powszechnie stosowany w naszych samochodach olej silnikowy to zaawansowana technologicznie płynna ciecz, którą możemy podzielić na trzy najbardziej ogólne grupy.
- mineralne
- mieszanki półsyntetyczne
- oraz oleje syntetyczne.
O ile oleje mineralne (otrzymywane w procesie destylacji ropy naftowej) stosuje się dziś już tylko w ciężarowych, dostawczych i zabytkowych modelach samochodów, o tyle oleje półsyntetyczne i syntetyczne są dostępne w powszechnym użyciu, a ich skład powstaje w połączeniu tzw. bazy olejowej i różnego rodzaju dodatków chemicznych.
Wybór przy samochodach osobowych pada na oleje pół syntetyczne i syntetyczne. W najnowszych jednostkach producenci zalecają stosowanie w pełni syntetycznych mieszanek. Jak wskazują liczne badania odpowiednio zachowane proporcje tego rodzaju olejów przyczyniają się w znaczącym stopniu do wydłużenia pracy silnika. Mogą one pracować zarówno w wysokich, jak i niskich temperaturach sięgających nawet -60oC. Są to jednak rozwiązania stosunkowo najdroższe. Ich cena może się wahać w przedziale od 30 do nawet 150zł za litr oleju.
W drugim przypadku mamy do czynienia z olejem półsyntetycznym, który jest najczęściej jeszcze stosowanym olejem w samochodach osobowych. Jego skład powstał w połączeniu mineralnych i syntetycznych składników. Jego stosowanie zaleca się szczególnie w samochodach z „dużym przebiegiem” oraz sytuacjach, w których nie mamy pewności co poprzedni właściciel naszego samochodu wlewał do silnika.
Jakie funkcje spełnia olej silnikowy?
Przede wszystkim olej który powinniśmy regularnie wymieniać, co 10-15tyś km spełnia funkcję ochronną. Jego podstawowe funkcje zabezpieczają silnik przed przegrzaniem i umożliwiają odpowiednie naoliwienie i nasmarowanie poszczególnych części. Dzięki olejom samochodowym zabezpieczymy swój silnik podczas jazdy w korku, a także umożliwimy jego pracę w bardzo niskich temperaturach.
Zawarte w silniku detergenty pozwalają ograniczyć występowanie stałych osadów na metalowych powierzchniach. To zabezpiecza ściany, cylindry, tłoki oraz pierścienie naszego samochodu przed zniszczeniem i szybką eksploatacją. W oleju użyto również dyspergatorów, które pozwalają zabezpieczyć silnik przed wystąpieniem zanieczyszczeń stałych powstających w wyniku gromadzenia się szlamu niskotemperaturowego.
W poszczególnych mieszankach używa się również wielu dodatków smarnościowych i modyfikatorów tarcia. Ich właściwości pozwalają zapobiec tarciom, a także niwelują silne naciski poszczególnych elementów silnika.
W olejach silnikowych używa się również różnego rodzaju środków, których zadaniem jest ochrona silnika i poszczególnych części przed korozją. Powszechnie stosuję się także środki zapobiegające powstawaniu piany, szkodliwej dla wydajności samego oleju.
Oczywiście współczesne oleje posiadają szereg dodatkowych składników, które jednak często pozostają starannie ukrywaną tajemnicą poszczególnych producentów. Pamiętaj jednak że nawet, stosując najlepsze oleje, nie warto zwlekać z ich wymianą po przejechaniu 10-15 tysięcy km. Stary olej i zużyte filtry mogą skutecznie skrócić żywotność Twojego silnika.
Jak wybrać olej do swojego samochodu?
Najprostszą metodą w szukaniu idealnego oleju dla swoich czterech kółek jest sprawdzenie instrukcji samochodu dołączonej przy sprzedaży. Informacje w niej zawarte szybko wskażą najlepsze rozwiązania w tym zakresie rekomendowane dla naszego modelu auta.
Jednak, co zrobić w momencie, gdy posiadamy samochód używany, a instrukcji nie widać w żadnym schowku czy przegródce na drzwiach? Spokojnie. W dobie internetu wystarczy wpisać w przeglądarce frazę „katalog doboru oleju” a naszym oczom ukaże się szereg stron umożliwiających znalezienie oleju po poszczególnych markach i modelach samochodów. W tym zakresie trafimy na strony ogólne, które proponują różne oleje dostępne na rynku oraz na strony poszczególnych producentów olejów, które wskażą, jaki olej z ich oferty najlepiej pasuje do danej marki auta.
Trzecim rozwiązaniem jest wizyta w uznanym i renomowanym warsztacie samochodowym, gdzie wykwalifikowany mechanik samochodowy wskaże nam jaki olej będzie najlepszy.
Gdzie wymienię olej samochodowy w Raciborzu?
W Raciborzu znajdziesz wiele warsztatów samochodowych, które doskonale znają się na tematyce doboru oleju. Jednym z nich jest raciborski warsztat samochodowy West Coast znajdujący się przy ul. Mikołaja 9B. U nas podpowiemy Ci jaki olej najlepiej pasuje do Twojego samochodu, biorąc pod uwagę wiele czynników, których nie uwzględnią przeglądarki samochodowe takie jak:
- warunki atmosferyczne,
- dotychczasową historię samochodu
- oraz jego przebieg który również ma znaczenie podczas wybrania odpowiedniego oleju.
Zadzwoń lub napisz korzystając z pola kontakt na naszej stronie i umów dogodny dla Ciebie termin wizyty.